Short Papers

Tuesday, 7Wednesday, 8Thursday, 9Friday, 10
09.00 - 10.30


09.00 - 10.30

11.00 - 12.30

13.00 - 14.30

15.00 - 16.10

15.00 - 16.10

Tuesday, 7

SP1: Image and Video

11.00 – 12.30
Room: PONENTE
3DVFX: 3D Video Editing using Non-Rigid Structure-from-Motion
Shaifali Parashar, Adrien Bartoli
Image Recoloring Based on Object Color Distributions
Mahmoud Afifi, Brian Price, Scott Cohen, Michael Brown
Making Gabor Noise Fast and Normalized
Vincent Tavernier, Fabrice Neyret, Romain Vergne, Joëlle Thollot
Automatic environment map registration
Ulysse Larvy, Celine Loscos, Yiorgos Chrysanthou

_____________________

SP2: Animation and Simulation

15.00 – 16.10
Room: PONENTE
Perceptual Characteristics by Motion Style Category
Hye Ji Kim, Sung-Hee Lee
GPU Smoke Simulation on Compressed DCT Space
Daichi Ishida, Ryoichi Ando, Shigeo Morishima
Stylistic Locomotion Modeling with Conditional Variational Autoencoder
Han Du, Erik Herrmann, Noshaba Cheema, Janis Sprenger, Somayeh Hosseini, Klaus Fischer, Philipp Slusallek

Wednesday, 8

SP3: Interactivity and Gaming

15.00 – 16.10
Room: MAESTRALE
Investigating different Augmented Reality Approaches inCircuit Assembly: a User Study
Bernardo Marques, Rafael Esteves, João Alves, Carlos Ferreira, Paulo Dias, Beatriz Sousa Santos
Integrating server-based simulations into web-based geo-applications
Pascal Bormann, Ralf Gutbell, Johannes Sebastian Mueller-Roemer
Asteroid Escape: A Serious Game to Foster Teamwork Abilities
Filippo Gabriele Pratticò, Francesco Strada, Fabrizio Lamberti, Andrea Bottino

Thursday, 9

SP4: Rendering

09.00 – 10.30
Room: PONENTE
Optimal Deterministic Mixture Sampling
Mateu Sbert, Vlastimil Havran, László Szirmay-Kalos
Anisotropic filtering for on-the-fly patch-based texturing
Nicolas Lutz, Basile Sauvage, Frédéric Larue, Jean-Michel Dischler
Planar Abstraction and Inverse Rendering of 3D Indoor Environment
Young Min Kim, Sangwoo Ryu, Ig-Jae Kim
Area Lights in Signed Distance Function Scenes
Róbert Bán, Csaba Bálint, Gábor Valasek

_____________________

SP5: Learning and Networks

13.00 – 14.30
Room: PONENTE
A Validation Tool For Improving Semantic Segmentation of Complex Natural Structures
Gaia Pavoni, Massimiliano Corsini, Marco Palma, Roberto Scopigno
Font Specificity
Luther Power, Manfred Lau
Towards Diverse Anime Face Generation: Active Label Completion and Style Feature Network
Hongyu Li, Tianqi Han
Fine-Grained Semantic Segmentation of Motion Capture Data using Dilated Temporal Fully-Convolutional Networks
Cheema Noshaba, Somayeh Hosseini, Janis Sprenger, Erik Herrmann, Han Du, Klaus Fischer, Philipp Slusallek

Friday, 10

SP6: Geometry Processing

09.00 – 10.30
Room: PONENTE
Schelling Meshes
Luther Power, Manfred Lau
Hybrid Function Representation with Distance Properties
Alexander Tereshin, Valery Adzhiev, Oleg Fryazinov, Alexander Pasko
One-step compact skeletonization
Bastien Durix, Sylvie Chambon, Kathryn Leonard, Jean-Luc Mari, Geraldine Morin
A preliminary analysis of methods for curvature estimation on surfaces with local reliefs
Elia Moscoso Thompson, Silvia Biasotti